NEW_PAYMENTform_2014NEW_PAYMENTform_2014
K9_cover112018K9_cover112018
ANNUAL_2018DLANNUAL_2018DL
Ratesdownload (1)
Monthly ADS_Simple Slide Show
VIP_sign200VIP_sign200
canineSUBSCRIBEside_200canineSUBSCRIBEside_200
Magazine Flip
Skyscraper 3

2018 National Championship Judging Panel Now Available!

The American Kennel Club® (AKC®) is pleased to announce the judging panel for the 2018 AKC National Championship presented by Royal Canin to be held at the Orange County Convention Center in Orlando, Florida on Saturday, December 15 and Sunday, December 16, 2018.

The 2018 event will showcase the top national and international canine athletes and will also include popular attractions such as the Best Bred-by-Exhibitor competition, the AKC National Owner-Handled Series Finals, AKC Meet the Breeds® and the NADD/AKC Dock Diving National Championship.  Returning this year is the AKC Royal Canin National All-Breed Puppy and Junior Stakes, which had a very successful inaugural competition in 2017. The show will once again take place alongside the AKC Agility Invitational and AKC Obedience Classic, with junior events in each sport.

Heading the panel as Best in Show judge for the 2018 National Championship is Mr. Elliott B. Weiss of Novelty, Ohio and Mr. Edd E. Bivin of Fort Worth, Texas will judge Best Bred-by-Exhibitor in Show.

“This year’s panel of judges is exceptional, and with Elliott and Edd at the helm it is sure to be an exciting competition,” said Show Chairman Dennis B. Sprung.

Judges for the seven variety groups and the Miscellaneous Classes at the AKC National Championship are:

SPORTING – Mr. Thomas H. Bradley III – Watertown, New York

HOUND – Mr. William P. Shelton – Pomona, California

WORKING – Dr. Anthony D. DiNardo – West Hartford, Connecticut

TERRIER – Dr. Jerry Klein – Chicago, Illinois

TOY – Ms. Elizabeth Sweigart – Bowmansville, Pennsylvania

NON-SPORTING – Mrs. Barbara Dempsey Alderman – Moon Township, Pennsylvania

HERDING – Ms. Dorothy N. Collier – Sapphire, North Carolina

MISCELLANEOUS CLASSES – Sr. Juan Miranda – Mexico City, Mexico

BEST JUNIOR HANDLER – Ms. Amy Booth – Fowlerville, Michigan

JUNIOR PRELIMS – Ms. Patricia Anne Keenan and Mrs. Stacy Threlfall

Judges for the seven Bred-by-Exhibitor variety groups are:

SPORTING – Mrs. Danelle M. Brown – Georgetown, Texas

HOUND – Mr. Michael Szabo – Wheaton, Illinois

WORKING – Mr. Terry Stacy – Chapel Hill, North Carolina

TERRIER – Mrs. Rosalind Kramer – Charlottesville, Virginia

TOY –Mr. Dana P. Cline – Greenwood, South Carolina

NON-SPORTING – Ms. Patricia Procter – Southbury, Connecticut

HERDING – Ms. Linda Robey – High Ridge, Missouri

The National All-Breed Puppy and Junior Stakes will be held on Friday, December 14th.  Best in Stakes will be judged by an elite panel of three judges: Mr. Dennis B. Sprung, Mr. Edd E. Bivin and Mr. Elliott B. Weiss.

Breed and group judges for the AKC-Royal Canin National All-Breed Puppy and Junior Stakes are:

SPORTING GROUP – Mrs. Karolynne M. McAteer

SPORTING BREEDS Ms. Pluis Davern and Mrs. Penny Desiena

HOUND GROUP – Patricia M. Cruz

HOUND BREEDS – Mr. D. Scott Pfeil and Sr. Juan Miranda

WORKING GROUP – Mr. Jay Richardson

WORKING BREEDS – Ms. Theresa L. Hundt and Mr. William C. Stebbins

TERRIER GROUP – Mr. Peter Green

TERRIER BREEDS – Ms. Patricia Keenan and Mr. Bruce Schwartz 

TOY GROUP – Mr. Terry Stacy

TOY BREEDS – Mrs. Rosalind Kramer and Mr. Mark Lucas

NON-SPORTING GROUP – Mrs. Jacqueline L. Stacy

NON-SPORTING BREEDS – Ms. Evalyn Gregory and Mrs. Mary Wuest

HERDING GROUP – Mr. William C. Stebbins

HERDING BREEDS – Mrs. Danelle M. Brown & Mr. Thomas W. Coen 

*See akc.org for specific breed judging assignments

Breed and group judges for the 2018 National Owner-Handled Series are:

BEST IN SHOW: Mr. Charles L. Olvis

SPORTING BREEDS AND GROUP: Dr. Anthony D. DiNardo

HOUND BREEDS AND GROUP: Dr. John Reeve-Newson

WORKING BREEDS AND GROUP: Mr. Clay Coady

TERRIER BREEDS AND GROUP: Mrs. Charlotte P. Patterson

TOY BREEDS AND GROUP: Mr. Douglas A. Johnson

NON-SPORTING BREEDS AND GROUP: Mr. Dana P. Cline

HERDING BREEDS AND GROUP: Mrs. Elizabeth Muthard

BREED JUDGING FOR THE AKC NATIONAL CHAMPIONSHIP: 

Sporting Group:                                        Breed Assignments:

Mrs. Barbara Dempsey Alderman                   Spaniels (Cocker – ASCOB), Spaniels (Cocker – Black), Spaniels (Cocker – Parti Color)

Mr. Euguene Blake                                          Spaniels (Field)

Ms. Pluis Davern                                             Setters (English), Setters (Gordon), Spaniels (English Cocker)

Mr. Michael Faulkner                                       Brittanys, Pointers, Retrievers (Nova Scotia Duck Tolling), Spaniels (American Water), Spaniels (Boykin), Spaniels (Clumber), Spaniels (Irish Water), Spaniels (Welsh Springer)

Mr. Jamie Hubbard                                          Retrievers (Labrador)

Mr. Douglas A. Johnson                                  Retrievers (Curly-Coated), Retrievers (Flat-Coated), Spinoni Italiani, Vizslas, Weimaraners

Mr. Carl Gene Liepmann                                  Retrievers (Golden)

Mrs. Kathy Lorentzen                                     Pointers (German Shorthaired), Pointers (German Wirehaired) Retrievers (Chesapeake Bay), Spaniels (Sussex)

Mr. Charles L. Olvis                                         Lagotti Romagnolli, Nederlandse Kooikerhondjes, Setters (Irish), Setters (Irish Red & White), Wirehaired Vizslas, Wirehaired Pointing Griffons

Ms. Linda Robey                                             Spaniels (English Springer)

 

 

Hound Group:                                              Breed Assignments:

Mr. Thomas W. Coen                                       Dachshunds (All Varieties)

Dr. Anthony D. DiNardo                                   Bloodhounds, Cirnechi dell’Etna, Otterhounds, Grand Basset Griffon Vendéens, Petit Basset Griffon Vendéens, Portuguese Podengo Pequenos, Red Bone Coonhounds

Mrs. Valerie Hamilton                                      Borzoi, Greyhounds, Irish Wolfhounds, Salukis

Ms. Patricia Anne Keenan                               Beagles (both varieties)

Mr. Thomas L. Kirstein                                    American English Coonhounds, Basenjis, Black and Tan Coonhounds, Bluetick Coonhounds, Foxhounds (American), Foxhounds (English), Harriers, Plott Hounds, Treeing Walker Coonhounds, Whippets

Ms. Patricia W. Laurans                                  Basset Hounds

Sr. Juan Miranda                                             Afghan Hounds, Ibizan Hounds, Pharaoh Hounds, Scottish Deehounds, Sloughis

Mr. Jay Richardson                                         Norwegian Elkhounds, Rhodesian Ridgebacks

 

WORKING GROUP:                                         Breed Assignments:

Mrs. Barbara Dempsey Alderman                   Akitas, Komondorok, Kuvaszok, Leonbergers, Rottweilers

Mrs. Dorothy N. Collier                                    Bernese Mountain Dogs, Bullmastiffs, Cane Corso, Chinooks, Dogues de Bordeaux, Saint Bernards, Tibetan Mastiffs

Dr. Thomas M. Davies                                     Siberian Huskies

Ms. Evalyn Gregory                                        Boxers

Ms. Theresa L. Hundt                                      Alaskan Malamutes, Boerboels, Portuguese Water Dogs, Samoyeds

Mr. Ronald H. Menaker                                    Giant Schnauzers, Standard Schnauzers

Mr. William C. Stebbins                                    Anatolian Shepherd Dogs, Black Russian Terriers, German Pinschers, Great Danes, Greater Swiss Mountain Dogs, Mastiffs

Mr. Burton J. Yamada                                     Doberman Pinschers, Great Pyrenees, Neapolitan Mastiffs, Newfoundlands

TERRIER GROUP:                                           Breed Assignments:

Mr. Clay Coady                                                American Hairless Terriers, Border Terriers, Cairn Terriers, Miniature Schnauzers, Parson Russell Terriers, Rat Terriers, Russell Terriers, Welsh Terriers

Ms. Patricia Anne Keenan                               Bull Terriers (both varieties), Cesky Terriers, Fox Terriers (both varieties), Miniature Bull Terriers, Skye Terriers, Staffordshire Bull Terriers, West Highland White Terriers

Mr. Ronald H. Menaker                                    Bedlington Terriers

Mr. Jay Richardson                                         American Staffordshire Terriers, Dandie Dinmont Terriers, Glen of Imaal Terriers, Sealyham Terriers, Standard Manchester Terriers

Mr. Bruce R. Schwartz                                   Airedale Terriers, Australian Terriers, Irish Terriers, Kerry Blue Terriers, Lakeland Terriers, Norfolk Terriers, Norwich Terriers, Scottish Terriers, Soft Coated Wheaten Terriers

 

 

TOY GROUP:                                                  Breed Assignments:

Mrs. Barbara Dempsey Alderman                   Cavalier King Charles Spaniels

Mr. Eugene Blake                                            Chihuahuas (both varieties), Havanese, Poodles (Toy)

Ms. Pamela DeHetre                                        Brussels Griffons, Miniature Pinschers, Toy Manchester Terriers

Dr. Kenneth DiLorenzo                                    Chinese Cresteds, Papillons

Ms. Evalyn Gregory                                        Affenpinschers, Maltese, Pekingese, Pomeranians, Yorkshire Terriers

Mrs. Rosalind Kramer                                      English Toy Spaniels (King Charles & Ruby), English Toy Spaniels (Blenheim & Prince Charles), Japanese Chin, Pugs, Silky Terriers, Toy Fox Terriers

Ms. Patricia W. Laurans                                  Italian Greyhounds, Shih Tzus

NON-SPORTING GROUP:                               Breed Assignments:

 

Mr. Eugene Blake                                            Poodles (Miniature)

Dr. Joyce Dandridge                                       Boston Terriers, Chow Chows, Finnish Spitz, Schipperkes, Tibetan Spaniels

Mr. Allen L. Odom                                            American Eskimo Dogs, Chinese Shar-Pei, Shiba Inu, Xoloitzcuintli

Mrs. Charlotte Patterson                                 Bichon Frises, Bulldogs, Coton de Tulear, Lhasa Apsos, Löwchen, Norwegian Lundehunds, Tibetan Terriers

Dr. John A. Reeve-Newson                            French Bulldogs, Poodles (Standard)

Mr. Jay Richardson                                         Dalmatians, Keeshonden

 

HERDING GROUP:                                           Breed Assignments:

 

Mrs. Barbara Dempsey Alderman                   Berger Picards

Mrs. Danelle M. Brown                                    Belgian Malinois, Belgian Sheepdogs, Belgian Tervuren, Cardigan Welsh Corgis, German Shepherd Dogs, Pembroke Welsh Corgis

Mr. Dana P. Cline                                             Australian Shepherds, Pyrenean Shepherds

Mrs. Nioma Coen                                             Collies (Rough), Collies (Smooth), Shetland Sheepdogs

Mr. Thomas W. Coen                                       Beaucerons, Old English Sheepdogs, Pulik, Pumik

Dr. Thomas M. Davies                                     Bearded Collies, Briards, Finnish Lapphunds, Icelandic Sheepdogs, Miniature American Shepherds, Polish Lowland Sheepdogs

Mrs. Lorna Menaker                                        Border Collies, Canaan Dogs

Mr. William P. Shelton                                      Australian Cattle Dogs, Bergamascos, Bouviers des Flandres, Entlebucher Mountain Dogs, Norwegian Buhunds, Spanish Water Dogs, Swedish Vallhunds

*Panel subject to final approval.

About Best in Show judge Elliott B. Weiss:

Elliott B. Weiss, of Novelty, Ohio, was born in New York City and grew up in the Catskill Mountains of New York State. The very first show he attended was the 1956 Westminster Kennel Club Dog Show. It was love at first sight.

He began exhibiting dogs in 1963, and from 1965 through 1968 he was an apprentice handler to the late Ted Young Jr. Mr. Weiss became a licensed professional handler in 1969. In a 1985 Kennel Review poll, the fancy voted Mr. Weiss among the top 10 handlers of the time. He has owned and bred Cocker Spaniels, Clumber Spaniels, Giant Schnauzers, Pointers, and English Setters. He was a charter member and founding president of the Monticello New York Kennel Club. 

Mr. Weiss retired from handling in 1993 and began his judging career the following year. He is approved to judge Best in Show; Sporting, Hound, Terrier, Toy and Non-Sporting groups; and several additional breeds from the Working and Herding groups. He has judged the Terrier, Sporting, and Toy groups, and Best in Show (2010), at the Westminster Kennel Club Dog Show. Mr. Weiss owns, exhibits, and occasionally breeds English Setters under the Wyndswept banner.

About Best Bred-By-Exhibitor judge Edd E. Bivin:

Edd E. Bivin, of Fort Worth, Texas, acquired his first purebred dog at age 12. The Pomeranian bitch introduced him to the sport of dogs and became the foundation of a breeding program that led to breeding and exhibiting top-winning Pomeranians.

From this base Mr. Bivin was to first judge toy dogs at match shows at age 15. He was approved to judge Pomeranians at U.S. championship point shows in 1961. Mr. Bivin is presently approved to judge all sporting breeds, all working breeds, all terrier breeds, all toy breeds, all non-sporting breeds and several herding and hound breeds. He and his wife, Irene, enjoyed breeding and exhibiting of Doberman Pinschers and Dachshunds during her lifetime.

“It has been my privilege to judge many all-breed and specialty shows in the United States and abroad,” Mr. Bivin says, “among those being many of the internationally famous ones, including Best in Show at Westminster, 1999 and Best in Show at the AKC National Championship in 2012. A great joy has been the judging of many national specialty shows of various breeds in the groups for which I am approved.”

Short URL: http://caninechronicle.com/?p=139253

Posted by on Feb 7 2018. Filed under Breaking News, Featured. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed

Archives

  • December 2018