NEW_PAYMENTform_2014NEW_PAYMENTform_2014
K9_OCTOBERCover2018K9_OCTOBERCover2018
K9_112018Deadline_AK9_112018Deadline_A
Ratesdownload (1)
Monthly ADS_Simple Slide Show
VIP_sign200VIP_sign200
canineSUBSCRIBEside_200canineSUBSCRIBEside_200
Magazine Flip

Crufts Complete Pastoral Best of Breed List – Thursday, March 8, 2018

 

Anatolian Shepherd Dog – Judge Mrs. C Molinari

Best of Breed: Teshir of Asalet

 

Australian Cattle Dog – Judge Mr. K Balwin

Best of Breed: Ch. Austmans Mandalay Bay

 

Australian Shepherd – Judge Mrs. A E Allan

Best of Breed: Fly Over The Moon Des La Noval

 

Bearded Collie – Judge Mr. Ballantyne & Judge Mr. K Jarvinen

Best of Breed: Malandez Xquisit Diamond JW

 

Beauceron – Judge Mr. R Oldham

Best of Breed: Ch. Hector Bleu Du Serment Des Brumes

 

Belgian Shepherd Dog (Groenendael) – Judge Mr. P Lawless

Best of Breed: Ch. Ian De Bruine Buck

 

Belgian Shepherd Dog (Laekenois) – Judge Mrs. J Lawless

Best of Breed: Wilash Devils Lulaby

 

Belgian Shepherd Dog (Malinois) – Judge Mr. P Lawless

Best of Breed: Ch. Bonvivant Gigi SHCM

 

Belgian Shepherd Dog (Tervueren) – Judge Mrs. J Lawless

Best of Breed: Ch. Corsini Charisma

 

Border Collie – Judge Mrs. H E Broadhurst & Judge Mrs. B Smith

Best of Breed: Ch. Nahrof Blurred Lines at Huntly

 

Briard – Judge Ms. A King

Best of Breed: Ch. Boondocks Our Ms. R Steele

 

Catalan Sheepdog – Judge Mrs. A Fieldsend

Best of Breed: Ch. Elna Sisdits

 

Rough Collie – Judge Mrs. F Kaye & Mr. B House

Best of Breed: Ch. Chelborn Desireable

 

Smooth Collie – Judge Mrs. S Robertson

Best of Breed: Ch. Clingstone’s Make My Day

 

Estrela Mountain Dog – Judge Mrs. S Bird

Best of Breed: Milagre Got A Feelin at Estjak

 

Finnish Lapphund – Judge Mrs. L J Salt

Best of Breed: Ch. Pageant Aubenedict SHCM

 

German Shepherd Dog – Judge Mr. D C Bowen

Best of Breed: Veneze Raul

 

Hungarian Puli – Judge Mr. J Ritchie

Best of Breed: Ch. Tyngeli Abracadabra

 

Komondor – Judge Mrs. C Molinari

Best of Breed: Hawkbrock Rolmo

 

Lancashire Heeler – Judge Mrs. S Zijlstra-Shaw

Best of Breed: Ch. Troutop Rolo

 

Maremma Sheepdog – Mrs. J Downes

Best of Breed: Ch. Silver Haus Lyuchin

 

Norwegian Buhund – Judge Mrs. M J Deuchar

Best of Breed: Arnscroft Never Say Di

 

Old English Sheepdog – Judge Mrs. P J Barnes

Best of Breed: Ch. Amor Day of Abigail Grace

 

Polish Lowland Sheepdog – Judge Mr. J Luscott

Best of Breed: Ch. Mybeards Hero

 

Pyrenean Mountain Dog – Judge Mr. S J Mallard

Best of Breed: Ch. Febus Mauvezin JW SHCM

 

Pyrenean Sheepdog – Judge Mr. R Oldham

Best of Breed: Ch. Sandytrail Ensorcele

 

Samoyed – Judge Ms. J Johnson

Best of Breed: Ch. Nikara Diamond Dancer JW

 

Shetland Sheepdog – Judge Mrs. M Withers & Mr. A Wight

Best of Breed: Ch. Windcrest On The Move

 

Swedish Vallhund – Judge Mr. K R Newhouse

Best of Breed: Starvon All Eyes On Me at Valltineya

 

Turkish Kangal Dog – Judge Mrs C Molinari

Best of Breed: Foudland Fred Fiveo at Deels Cum Clanquaich

 

Cardigan Welsh Corgi – Judge Mrs. T Taylor

Best of Breed: Ch. Joseter Mr Blobby

 

Pembroke Welsh Corgi – Judge Miss S E Taylor

Best of Breed: Ch. Pemcader Thunderball (NBT)

 

Short URL: http://caninechronicle.com/?p=140676

Posted by on Mar 8 2018. Filed under Specialty & Group Show Results. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed

Archives

  • October 2018